עם צאת החג בבית הכנסת חניכי הישיבות "בית יוסף" בקרית פונוביז' חגגו את "הקפות השניות" מיד לאחר תפילת ערבית, בראש החוגגים נראה הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית ורב בית הכנסת כשבידו אוחז את ספר התורה הקטן שנכתב לזכרם של הנפטרים הערירים באשדוד ע"י המועצה הדתית. יצויין כי רעיון זה להנצחת הערירים עלה בליבו של הרב דהן, מאחר ואותם אלו נשמות גלמודים לא השאירו אחריהם קרובים או בני משפחה כלל, הוחלט להנציחם בכתיבת ספר תורה שישרת את הציבור הרחב בכל עת.

כהמשך לדאגה וכבודם של הנפטרים הערירים, הוחלט לרכוש ספר תורה מהודר שרובו הגדול הגיע מתרומות של נדיבי הלב הבאים לבקר בבית העלמין ומשאירים צדקה בקופות הפזורות בבית העלמין. ספר התורה נכתב בגודל קטן יחסית שיהא קל לנשיאה, אך גדול באיכותו והוא משמש כגמ"ח בחסד של אמת להשאלה למעוניינים לצורך שמחה או ח"ו לבתי אבלים וכך הוא מהווה ביטוי לסימן של 'אחדות ישראל' לזכות בזה את הרבים לזכרם ולעילוי נשמתם.

זה מנהג קבוע שקבע לעצמו הרב דהן, שבעת הקפות שניות זה הזמן לזכור את אותם ערירים וכך מיד לאחר פתיחת דלתות היכל ארון הקודש, מוציא את ספר התורה הזעיר בשני ידיו ופותח בריקוד כשסביבו נפתחים מעגלים הרוקדים עם ספרי תורה נוספים והוא במרכז ורבים באים לנשק את ספר התורה, רק לאחר כשעה ויותר מסיימים את ההקפות וחוזרים לבית כדי לערוך את ההבדלה ושוב יוצאים למעמדי הקפות שניות ברחבי העיר.  

דילוג לתוכן