מחזקים את חומת השבת:

בכנס מרכזי של מחלקת הכשרות הוחלט על נוהל סגירת חנויות כשעה לפחות לפני כניסת השבת ופתיחתם חצי שעה לפחות לאחר צאת השבת # המועצה הדתית חילקה לוח מגנט מפואר זמני סגירה ופתיחה לבתי עסק שבת וחג

עם כניסתו של שעון החורף לאחרונה, שבת קודש נכנסת מוקדם מהרגיל ועקב כך שיש חשש גדול בחנויות שבענף המזון יסגרו סמוך לשבת וח"ו יכולים להיגרר עד כדי לחילול שבת עם סגירת העסק והעובדים הממהרים לביתם.

עקב כך הרבנים הראשיים אשר פועלים תמיד בחיזוק שמירת השבת, התכנסו יחד עם מפקחי הכשרות, יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן ומנהל ורב מחלקת הכשרות הרב דניאל פרץ לזרז את בעלי החנויות באמצעות המשגיחים.

יצויין כי כבר לפני כשלוש שנים בעקבות הצורך להרחיב את הפיקוח על החנויות בימי שישי, הקים הרב עובדיה דהן ארגון הנקרא "אוהבי השבת" בו שולבו משגיחים ומתנדבים מכל רובע ורובע בעיר על מנת שיוכלו בנקל לערוך סיור כשעה לפני כניסת השבת לבדוק שסוגרים בזמן, ואכן משגיחי הכשרות ומתנדבים עורכים סיורים מידי ערב שבת ואף יו"ר המועה"ד הרב דהן יוצא להשתתף בסיורים אלו וזאת מלבד הארגון המופלא הראשון "משמרת השבת" – מרכז הפצת אור השבת, בראשותו של מזכה הרבים הרה"ח ר' יונה ארליך העושה עבודת קודש בכל נושא שמירת השבת בעיר במסירות נאמנה עשרות בשנים.

בכנס משגיחי הכשרות האחרון שהתקיים לאחרונה, חידדו את נושא "נוהל סגירת בתי עסק בימי שישי וערבי חג ופתיחתם במוצאי שבת וחג". הרבנים פנו למפקחים הרבנים והמשגיחים את הנחיצות בהבהרת הדברים בדרכי נועם בפני בעלי העסקים את החשיבות לסגור את העסקים מוקדם יותר בזמן סביר לכל המאוחר עד כשעה לפני כניסת השבת, למען כבוד השבת ולרווחתם של העובדים על מנת שיוכלו להספיק להתכונן במעט הזמן לקבל את השבת בזמן הראוי וכך גם לקראת מוצאי שבת שהעסק יפתח לא לפני חצי שעה לאחר צאת השבת.

כמו כן, הרב עובדיה דהן הכין "לוח מגנט צבעוני" מפואר ובו זמני סגירה ופתיחה לבתי עסק שבת וחג לכל השנה לפי שעה קודם כניסת השבת וכן חצי שעה לאחר צאת השבת. לוח מגנט זה חולק ע"י המשגיחים לכל בעלי עסק בענף המזון בעיר הנושאים תעודת כשרות שיתלה בעסק במקום בולט.

ניסיון העבר מלמד, שרוב התקלות מתרחשות בעקבות חוסר ידיעה ושימת לב מצד בעל העסק לזמני נעילת העסק בערב שבת/חג וכניסה לעסק במוצאי שבת/חג.

לכן הוחלט ע"י הרבנים הראשיים כי מחובתו של כל משגיח, במשך כל תקופת החורף, לתזכר מידי שבוע, בבוקרו של יום שישי, את בעל העסק המושגח על ידו – אם בשיחה פנים אל פנים, או טלפונית על זמני נעילת בית העסק בהתאם.

הרבנים בירכו על היוזמה הברוכה בחיזוק חומת השבת בעיר, וידוע כי זכות שבת קודש תגן על כל העוסקים בה כי "השבת היא מקור הברכה".
דילוג לתוכן