כנס ארצי לרבני עירובין באולם שע"י "המועצה הדתית"

באכסניה המכובדת של המועצה הדתית כאשדוד בראשותו של הרב עובדיה דהן שליט"א התקיים כינוס רבני העירובין בארץ

במסגרת הכינוס לובנו דיני כשרות העירוב בערי וישובי ישראל שבתוכן קיימים עורקי תחבורה בין עירוניים ומסילות ברזל וגשרים רבים שנבנו לאחרונה

הכינוס התקיים ביוזמתו של הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ שליט"א רב מחלקת העירובין הארצית ובפעילותה של ועדת העירוב

בתקופה האחרונה נבנו בחלק גדול מערי ישראל עורקי תחבורה בין עירוניים בתוך תחומי העיר המפרידים את שני חלקי העיר זה מזה. כמו כן במרבית מערי המרכז חוצה נחל אילון את העיר. בשנים האחרונות אף התרחבה בניית מסילות ברזל לרכבות בתוך תחומי הערים במקומות רבים בארץ.

על פי דברי הפוסקים עולה, כי יש לדון בדרכים המובילות מעיר לעיר כדיני רשות הרבים בהן אין להכשיר עירוב הבנוי מצורת הפתח. לדברי חלק מן הפוסקים דינים אלו אמורים גם במסילות ברזל המשמשות כדרכים המחברות בין הערים השונות.

משום כך, יש להתאים את מבנה העירוב בכל ערים אלו כדי להסיר את הספקות ההלכתיים הגדולים של רשות הרבים בתוך תחומי העירוב.

מעל הכבישים ומסילות הברזל נבנו במקומות רבים גשרים ומחלפים. בחלק גדול מערי ישראל בנויים הגשרים והמחלפים מעל קו העירוב, ולדברי הפוסקים הינם פוסלים את העירוב מטעמים שונים. כמו כן בחיבור קו העירוב לגשר קיימים פרטי הלכה רבים.

בסיועה של המועצה הדתית באשדוד יצא לאור ע"י הרב קלמנוביץ קונטרס ארוך המרכז את כל הנושא ההלכתי עם ציורי המחשה רבים, וכן את ההנחיות המעשיות בנושאים אלו. הנחיות הלכתיות אלו מבוססות על פי הוראת עמודי ההוראה הרבנים הגדולים הגאון ר' מנחם מנדל לובין שליט"א והגאון ר' משה שאול קליין שליט"א.

בכינוס השתתפו רבני עירובין מכל ערי וישובי ישראל ובו רוכז כל החומר הנדרש ע"י הרב מאיר רותן שליט"א מרבני ועדת העירוב, והוקרן על גבי מסך באמצעות מצגת הממחישה את כל הבעיות ההלכתיות בנושאי ההלכה הנידונים.

הרה"ג דוד אביטן שליט"א רב מחלקת העירובין בירושלים הציג על גבי מסך את המנהרות הרבות שנבנו לאחרונה בשערי ירושלים מעל קו העירוב של העיר. במסגרת ההרצאה אף הביא את הנחיותיו ההלכתיות בענין זה של הראשון לציון ורבה של ירושלים הגאון ר' שלמה עמר שליט"א.

את הכינוס פתח יו"ר המועצה הדתית באשדוד הרב עובדיה דהן שליט"א אשר ציין בדבריו את החשיבות של העירוב שמטרתו היא לצורך שמירת השבת כהלכתה, וכן את התועלת הגדולה בה זוכה המועצה הדתית בעיר לארח את רבני העירובין מכל הערים הגדולות בארץ המלבנים בצוותא את הנושאים ההלכתיים בבניית העירוב כדין.

הרבנים המשתתפים בכינוס הבהירו, כי כיום במרבית מערי וישובי ישראל נבנו קריות חרדיות בהן מתגורר ציבור גדול של בני תורה מכל החוגים והעדות, ומשום כך יש לבנות בדחיפות מערכת רשמית ומסודרת שבסמכותה לערוך ולתת הנחיות הלכתיות ברורות ומקצועיות בנושאי העירוב לכל ערי ישראל.

דילוג לתוכן