דמות ציבורית למופת

בבית המדרש "כנסת ישראל" ציינו 19 שנים לר' אליהו בן חמו ז"ל בדברי חיזוק וההערכה במעמד רבנים חשובים # ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי נשא דברים נרגשים והתקבל באהדה רבה

במלאת 19 שנים לפטירתו של איש החסד רב הפעלים שפעל רבות למען תושבי העיר בפשטות ובצניעות ר' אליהו בן חמו ז"ל סגן ראש העיר לשעבר שכיהן בעוד תפקידים ציבוריים למען הכלל, הרב עובדיה דהן יו"ר המועה"ד נשא דברים בעצרת התעוררות לזכרו באולם שע"י בית הכנסת החדש "כנסת ישראל – ישמח אליהו" ברובע ז' בראשות בנו הרה"ג ר' אברהם בן חמו ראש הכולל.

 לאחר תפילת מנחה, ציבור רחב גדש את היכל בית הכנסת הארעי הממוקם זמנית בקומת המרתף. נשאו דברי חיזוק והתעוררות הרבנים הגאונים: הרב פנחס קריספין ראש מוסדות "מורשה", הרב מרדכי עמאר רב ק"ק "איפיני" שבצרפת, הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית וראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ידיד המשפחה.

הרבנים העלו קוים לדמותו של המנוח ז"ל שהיה דוגמא לאיש ציבור שזכור לטוב אצל רבים מתושבי העיר ובפרט הותיקים, תמיד פעל בפשטות ובצניעות והותיר את חותמו בעשיה מבורכת וצנועה. זכה להיות שותף ישיר להקמת מרכזי תורה וחינוך בעיר באזורים שונים, היה הראשון שידע לסייע ולזרז את ההליכים במאור פנים ובעין טובה. אהב תורה ולומדיה וסייע רבות לאברכים והיה איש חסד במושגים גדולים מאוד, אחד החסדים הגדולים שעשה בתוקף תפקידו וזה הזכירו כולם, זה כשהיה חבר בעיריה בועדה למחיקת חובות ומשפחות כאלו שהיו בעלי יכולת נמוכה וקשיים נוספים, דאג באופן מקצועי לבוא לקראתם ולמחוק להם חובות לעיריה מה שהקל עליהם מאוד.

 הזכירו את בית הכנסת המיתולוגי "אליהו הנביא" ברובע ו' שהקים והיווה כמרכז רוחני ליהודי יוצאי מרוקו, זכור לכולם את שירת הבקשות בשבתות החורף בשעות המוקדמות שעוד לפני עלות השחר שהיו מגיעים מטב הפייטנים לבית הכנסת כשר' אליהו ז"ל היה מנצח על כולם בשירי ידידות. היה מהמקימים של שירת הבקשות כשלימים קמה האנדלוסית, היה מתאמץ רבות להופיע בכל בית כנסת ובכל הזדמנות כדי לעמוד על טיבה ויחודה של השירה והפיוט עם שורשיה הקדושים, אותם ינק ולמד מפי פייטנים תלמידי חכמים ידועי שם עוד ממרוקו. הרבנים ציינו בהתרגשות לראות לראשונה את המגדלור שהוקם ע"י בנו הרה"ג ר' אברהם בן-חמו ראש כולל "כנסת ישראל", על כל 4 קומותיו ואמרו שזה ההמשך של המנוח ז"ל בהמשך פעילות תורנית וחסד כפי שנהג בחייו.

באופן מיוחד הפתיע את הקהל הרה"ג רבי מרדכי עמאר רבה של ק"ק "איפיני" בצרפת וסיפר על המנוח שכבר בשנת תשכ"ד בהיותו בחור הנמנה על תלמידיה של ישיבת "ארמונטייר" בצרפת, ביקש לרכוש גמרא בבא בתרא שאז זה היה יקר המציאות, מפני שלא היה להם חנות לספרי קודש, ובצר לו פנה לאחותו שהיתה גרה באילת וכידוע שר' אליהו ז"ל היה גם באילת בתחילה ושימש כדמות ציבורית, האחות שלא ידעה היכן תמצא באילת גמרא, פנתה לר' אליהו ז"ל שיעזור לה לרכוש את הגמרא לאחיה שבצרפת, ותוך זמן קצר רכש את הגמרא ושלחה לי את הגמרא דרך הדואר ועד היום אני לומד בגמרא הזו.

לאחר הדרשות, ואמירת הקדיש כובד הגר"מ עמאר באמירת האשכבה כשהציבור עומד על רגליו, ונגשו לתפילת ערבית, לפני התיבה עבר בנו הרה"ג ר' אברהם בן חמו ראש הכולל.

לאחר התפילה הציבור ניגש לקיים ברכות לע"נ, בהזדמנות זו הציבור ניגש בהמוניו ולחץ את ידיו של ראש העיר ד"ר לסרי שהתקבל באהדה רבה ע"י הותיקים והצעירים בעיר והודה לו על שהגיע לכבד את זכרו של המנוח איש הציבור היקר ר' אליהו בן-חמו ז"ל.

דילוג לתוכן