ביוזמתו של הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת הנישואין שיזם כנס רבני נישואין ארצי במועצה הדתית:

שידוך של בחור מישיבה מוכרת התבטל כשבוע לפני החתונה עקב חששות הלכתיים בדבר יהדות אמו של החתן # שידוך זה כמו רבים אחרים מדליק אור אדום בקרב הציבור החרדי הליטאי אליו משתייכים בעלי תשובה יוצאי מדינות חבר העמים # רבני הנישואין ציינו לשבח כי מתוך אלפי אלפים של תיקי הנישואין שעברו תחת ידיהם מקרב בני עדות המזרח לא נמצא ואפילו תיק אחד של נישואי תערובת עם נוכרים # הפתרון: הקמת מחלקה יעודית ברבנות הראשית לישראל

באסיפת רבני מחלקת נישואין ארצי שהתקיימה במועצה הדתית מיוזמתו של הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת הנישואין ובמעמד הגה"צ רבי חיים פינטו הרב הראשי והרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית, העלו בעיות חמורות שהתגלו לאחרונה בנושא רישום ופתיחת תיקי נישואין עם חשש לזיוף יהדות.

בשבירת צלחת ובריקוד נסער של עשרות בחורי הישיבה "ענבי הגפן בענבי הגפן דבר נאה ומתקבל" נערכו אירוסיו של הבחור החשוב אלכסנדר הי"ו מבחירי אחת מן הישיבות הליטאיות המפורסמות עם כלה ממשפחה מיוחסת בעיר. שבועיים לפני מועד החתונה מודיע בפתאומיות אבי הכלה כי נכון לעכשיו מועד החתונה נדחה.

הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ אשר בנוסף לתפקידו הרם של רב מחלקת העירובין הארצית, ידיו רב לו גם בתפקיד של רב מחלקת הנישואין באשדוד, ואליו מופנים כל תיקי הנישואין של העולים מחבר העמים, והוא מספר כשכולו נסער ל"כותרות":

"לפני כחודש פנתה אלי משפחה מיוחסת וחשובה מן המשפחות הנכבדות של בני הקהילה החרדית. לאחר תקופה ארוכה ומיגעת של שידוכים שלא צלחו הגיעה הצעה של בחור ישיבה בשם: אלכסנדר (בדוי) הלומד באחת מן הישיבות הידועות בארץ. לאחר בירור יסודי ומעמיק אצל הרמי"ם וראש הישיבה נאמר, כי הבחור הינו כליל המעלות, שקדן, מתמיד גדול, ירא שמים, ובעל מידות מיוחדות.

לתשומת לב מיוחדת הדגישו ראשי הישיבה, כי אומנם הורי הבחור נולדו ב'מוסקבה', אולם הם עלו לארץ לפני עשרות שנים, וכיום הינם בעלי תשובה גמורים ומקיימים אורח חיים חרדי לכל דבר. ומשום כך גם שלחו את בנם ללמוד בתלמוד תורה, בישיבה קטנה ולאחר מכן בישיבה גדולה כנהוג בכל המשפחות החרדיות בישראל. לאחר ה"ווארט" התקיימו האירוסין. מספר שבועות לפני החתונה פנו אלי בני הזוג לשם פתיחת תיק נישואין כמקובל.

לאחר העיון במסמכי הרישום של משרד הפנים ובתעודות הלידה של אב ואם החתן כנדרש, נמצא כי כולם רשומים אכן כיהודים. אולם בעיון יסודי יותר ביוחסין של הסבתא – האם של אם החתן – עולה כי היא רשומה כנוכריה, ואף יתירה מזאת סבתא זו שנפטרה לפני מספר חדשים אף קבורה בחלקת נוכרים בבית העלמין. ואומנם, לדברי משפחת אם החתן, הסבתא היתה יהודיה, והלאום הנוכרי נכתב במשרד הפנים בברית המועצות לצורכי רישום בלבד, אולם ברור הוא הוא כי הדבר צריך בדיקה יסודית, ואימות רישום המסמכים בבית הדין הרבני כנדרש.

אבי הכלה המיועדת ששמע על כך, החליט באופן מוחלט לבטל לאלתר את השידוך. "בשידוך של חתן עבור משפחתי החשובה מוכן הייתי לוותר על היחוס ובמיוחד כאשר המדובר בבחור מצוין, אולם על 'ספק נוכרי' אינני מוכן בשום פנים ואופן לוותר" – קבע אבי הכלה בפסקנות המהולה בכאב וביגון. כך התבטל לאלתר השידוך כשבועיים לפני מועד הנישואין".

מתוך אנחת כאב ממעקי הלב מוסיף הרב קלמנוביץ, כי הסיפור הנ"ל הינו אחד מיני רבות מן הבעיות ההלכתיות הקשות המצויות לדאבון ומגינת לב גם בתוך הציבור של בני התורה בארץ.

להבהרת הנושא, הרב קלמנוביץ מבקש בקצרה להסביר: כידוע, בקרב העולים ממדינות חבר העמים קיים אחוז גדול של נישואי תערובת עם נוכרים. חלק גדול מהרישום בתעודות הלידה שממדינות אלו אינו אמין, עקב זיוף תעודות ורישומים שגויים באותן תקופות, ובחלקן גם הילדים הרשומים בתעודות אלו הינם מאומצים. משום כך, קיים תוהו ובוהו גדול בקביעת רישומי היהודים והנוכרים מאוכלוסיה זו.

ואף יתירה מזאת, בקרב אוכלוסיה זו יש להסיר במקרים רבים ספקות הלכתיים של פסולי חיתון, מאחר ובמדינות חבר העמים לא היו קיימים בתי דין רבניים, והגירושין היו אזרחיים בלבד.

באסיפת רבני הנישואין שקיימנו לאחרונה, ציינו הרבנים בהתפעלות גדולה, כי מתוך אלפי אלפים של תיקי הנישואין שעברו תחת ידיהם מקרב בני עדות המזרח שהגיעו לארץ מארצות המזרח כמו: מרוקו, לוב, טוניס וכל מדינות צפון אפריקה, לא נמצא ואפילו תיק אחד של נישואי תערובת עם נוכרים!!! יתירה מזאת, השמירה על היחוס היהודי היתה קיימת גם בקרב בני עדות המזרח שהיו תחת השלטון הקומניסטי בברית המועצות כמו: בני העדה הגרוזינית, הבוכרית, יוצאי מדינות קוקאז וכד'. הבעיה הקשה של נישואי התערובת קיימת רק במדינות אשכנז כמו: אוקראינה, רוסיה, בלרוסיה, מולדובה ועוד.

לדעת רבני מחלקות הנישואין, הפתרון המוצע הוא ע"י הקמת מחלקה יעודית ברבנות הראשית, אשר בידיה קיים מאגר של כל אישורי היהדות והנישואין שהונפקו ע"י בתי הדין והרבנויות השונות, וכן גישה למאגרי הרישום של משרד הפנים. בטרם סגירת השידוך, יהיה ניתן לאימות היהדות ושאר הפרטים ההלכתיים הנדרשים באמצעות מחלקה זו, ובכך למנוע אי נעימויות של התאמת השידוך לכדמו"י.

רבני מחלקת הנישואין הארצית סיכמו את הישיבה בהודעה: "בתקופה זו בה שלוחי דרבנן, נציגי הציבור החרדי נמצאים בתפקידים נכבדים בכנסת ובממשלה ניתן ליישם את הפתרון הנדרש עבור התקשרות השידוכים בקרב כל משפחות בארץ הקודש"

דילוג לתוכן