ברבנות הראשית הסתערו מאות משגיחי כשרות וערכו הכשרות לקראת חג הפסח במרכולים ברחבי העיר

היום נערכו הכשרות על ידי משגיחי ומפקחי הרבנות הראשית באשדוד ברוב המרכולים והאיטלזים וחנויות הדגים הכשרים בעיר.

בסוף חודש שבט כמידי שנה התקיימה אסיפה מיוחדת במחלקת כשרות עם הרב הראשי הגר"י שיינין הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית ומנהל מחלקת הכשרות הרב דניאל פרץ יחד עם המפקחים ומשגיחי הכשרות למבצע כשרות "פרוייקט חג הפסח", לשם כך חולקו חוברות עם תוכן מקצועי והלכתי להכשרת כל סוגי הכלים במטבחי התעשיה השונים וכן במעדניות ומחלקות בשר ודגים בחנויות בעיר.

פסח במחלקת הכשרות זה מבצע ארוך ולוגיסטי

במרכולים התאריך המועדף ביותר הוא יום ראשון מיד לאחר חג הפורים בעוד מפעלים אחרים כבר חודש לכן ויותר מקיימים את ההכשרות תחת פיקוח אדוק של רבני ומפקחי מחלקת הכשרות.

לפני תחילת ההכשרה נעשית בדיקה יסודית בין המשגיח לבעל העסק לוודא שאכן הגיעו כלים חדשים למעדניות וכן למחלקת בשר ודגים כאשר קודם לכן המשגיח עצמו טורח ל"הטביל את הכלים" במקוה טהרה ורק אז ניגש להכשרה.

החל מהמפעלים שכבר כשרים לפסח ממשיך במחלקות הבשר וכו' במרכולים, באיטליזים ובחנויות הדכים, בהמשך גם חנויות הפיצוחים ולבסוף המסעדות והמטבחים שנותנים שרות.

הערכות נכונה מקילה על העשיה. לומדים היטב את אופן ההכשרה ומזמינים ציוד חדש שצריך החלפה.

תמיד יעשו את ההכשרה לאחר שבת (24 שעות שלא משתמשים בכלים).

במחלקת כשרות לא  מסתפקים בצוות המשגיחים הקבוע אלא מכינים מבעוד מועד אברכים שלמדו היטב את ההלכות ויצטרפו למערכת הכשרות לפני החג ובחג עצמו לעסקי המזון הרבים בעיר.

בין התמונות ניתן לראות את הרה"ג ר' יצחק אקלקבץ ממפקחי כשרות הותיקים המבקר בכל עסקי המזון בהם עורכים הכשרה ובנוסף עונה באופן רציף לשלות בהלכה בכל נושא ההכשרות.

במועצה הדתית – במחלקת כשרות מחדדים כמידי שנה כי חשוב לדרוש ולראות את "אישור הכשרות לפסח" בתוקף לשנת תשפ"ג, לא להסתמך על מודעות יפות של "כשר לפסח" או מדבקות כאלו שאין מאחוריהם גורם שלוקח אחריות.

יצויין כי משגיחי הכשרות עירניים יותר עם צוות מתוגבר בימים אלו עד לאחר חג הפסח מתוך תקוה ותפילה שלא תצא תקלה תחת ידם.

דילוג לתוכן