הבהרה בענין העירוב לבית החולים "אסותא" - הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת עירובין ורב שכונה עונה בפירוט בנושא עירובין בעירנו # בית החולים נכלל בתוך קו העירוב

היות שיש כאלו שאינם מודעים לקו-העירוב בעיר וכן אורחים הבאים לעיר לקראת השבת או החג ואינם יודעים, על כן המועצה הדתית רואה לנכון לפרסם שוב ושוב את מפת העירוב והבהרות ובירורים בענין זה.

המועצה הדתית מוציאה לציבור הרחב חוברת "הלכות ומידע" כל שנה לקראת חג הפסח, שם מתפרסמת מפת העירוב והבהרות ובירורים בענין זה. אולם, עקב פניות חוזרות ונשנות בענין העירוב לבית החולים "אסותא", מצאתי לנכון לחזור שנית על מה שהתפרסם כבר בעבר וכדלהלן:

א. באשדוד קיים עירוב עירוני המקיף את כל השכונות ואת כל אזורי המגורים בעיר, כולל את בית החולים "אסותא".

ב. כל דרכי הגישה לבית החולים "אסותא" מתוך אזור ז', וכן מכל שכונות העיר הינן בתוך "תחום העירוב".

ג. קו העירוב נבדק כל שבוע בצורה יסודית וקפדנית. בכל מקרה של תקלה, נעשים בו לאלתר התיקונים הנדרשים.

ד. בתוך מתחם בית החולים קיים עירוב פנימי נוסף הבנוי כולו מן הגדרות המקיפות את בית החולים. עירוב זה הינו מותאם גם לדעת מרן השו"ע שהחמיר בצורך בבניית דלתות לשם הכשר העירוב. לשם כך אף סודר עירוב חצרות בתוך בית החולים (לצאת ידי דעות הפוסקים המחמירים בחובת עירובי חצרות גם בבית החולים בו קיים מטבח משותף).

ה. לתועלת ולברכה גדולה, נבנו בעיר עירובין שכונתיים נוספים המקיפים בנפרד חלק משכונות העיר, כאשר לכל עירוב הקיים בעיר ישנן מעלות הלכתיות יחודיות.

ו. העירובין השכונתיים בנויים מסביב לשכונות של אזור ג', אזור ו', אזור ז' וחלק מאזור ח', והוא מקיף את כל שכונות אלו ביחד, וכן כל שכונה ושכונה בנפרד. מפות העירובין השכונתיים מצורפות בחורבת "הלכות ומידע".

ז. לתועלת הענין נבנה בימים אלו בהשקעה מרובה מיוזמתו של יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן עירוב נוסף שיחבר את בית החולים "אסותא" לעירובין השכונתיים, וגם בו תהיינה מעלות הלכתיות שונות. לאחר השלמת הבניה של עירוב זה תפורסם בעז"ה מפת קו עירוב החדש לתועלת הרבים.

תמונות לכתבה זו מצורפת מסיור שהתקיים לאחרונה עם הרב הראשי הגה"צ רבי חיים שמעון פינטו, הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ רב מחלקת עירובין, הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית, ורב בת החולים הרב יעקב קיהן 

דילוג לתוכן